Members and Supporters

The IJRC is proud to include the top jumping riders in the world amongst their members.

Riders Name   Country
Christian AHLMANN GER
Steve GUERDAT SUI
Nick SKELTON GBR
Marcus EHNING GER
Kevin STAUT FRA
Edwina TOPS-ALEXANDER AUS
Pius SCHWIZER SUI
Rolf-Göran BENGTSSON SWE
Marc HOUTZAGER NED
Gerco SCHROEDER NED
Penelope LEPREVOST FRA
Elizabeth MADDEN USA
Marco KUTSCHER GER
Roger Yves BOST FRA
Kent FARRINGTON USA
Ludger BEERBAUM GER
Sergio ALVAREZ MOYA ESP
Richard SPOONER USA
Hans-Dieter DREHER GER
Laura KRAUT USA
Denis LYNCH IRL
Philipp WEISHAUPT GER
Michael Whitaker GBR
Ben MAHER GBR
Harrie SMOLDERS NED
Scott BRASH GBR
Richard FELLERS USA
Eric LAMAZE CAN
Alvaro DE MIRANDA NETO BRA
Luciana DINIZ POR
Jur VRIELING NED
William FUNNELL GBR
Katharina OFFEL UKR
Patrice DELAVEAU FRA
Simon DELESTRE FRA
Janika SPRUNGER SUI
Gregory WHATELET BEL
Meredith MICHAELS-BEERBAUM GER
Laura RENWICK GBR
Jeroen DUBBELDAM NED
Henrik VON ECKERMANN SWE
Billy TWOMEY IRL
Emanuele GAUDIANO ITA
Reed KESSLER USA
Michel ROBERT FRA
Maikel VAN DER VLEUTEN NED
Rodrigo PESSOA BRA
Lauren HOUGH USA
Cian O’CONNOR IRL
Shane SWEETNAM IRL
John WHITAKER GBR
Ludo PHILIPPAERTS BEL
Daniel DEUSSER GER
Cassio RIVETTI UKR
Henk VAN DE POL NED
Shane BREEN IRL
Juan Carlos GARCIA ITA
Philippe LEJEUNE BEL
Manuel AÑON ESP
Brianne GOUTAL USA
Julien EPAILLARD FRA
Robert WHITAKER GBR
Mario STEVENS GER
Janne Friederik MEYER GER
Guy WILLIAMS GBR
Jerome HUREL FRA
Abdullah WALEED SHARBATLY KSA
Leon THIJSSEN NED
Marc BETTINGER GER
Daniel BLUMAN COL
Martin FUCHS SUI
Luca Maria MONETA ITA
Nicola PHILIPPAERTS BEL
Jens FREDRICSON SWE
Rik HEMERYCK BEL
Christine TRIBBLE MC CREA USA
Mario DESLAURIERS USA
Richie MOLONEY IRL
Paul ESTERMANN SUI
Max KÜHNER GER
Carsten-Otto NAGEL GER
François MATHY jr BEL
Katherine A. DINAN USA
Conor SWAIL IRL
Ian MILLAR CAN
Eugenie ANGOT FRA
Malin BARYARD-JOHNSSON SWE
Werner MUFF SUI
Benas GUTKAUSKAS LTU
Jessica KÜRTEN IRL
Arthur DA SILVA SUI
Marlon MODOLO ZANOTELLI BRA
Ali Bin Khalid AL THANI QAT
Katrin ECKERMANN GER
Niklaus RUTSCHI SUI
Albert ZOER NED
Beat MÄNDLI SUI
Charlie JAYNE USA
Peter CHARLES GBR
Reynald ANGOT FRA
Olivier PHILIPPAERTS BEL
Clarissa CROTTA SUI
Kamal Abdullah BAHMDAN KSA
Stefan EDER AUT
Tina FLETCHER GBR
Tim RIESKAMP-GÖDEKING GER
Pilar Lucrecia CORDON ESP
Philippe ROZIER FRA
Dirk DEMEERSMAN BEL
Pedro VENISS BRA
Darragh KERINS IRL
Trevor COYLE IRL
Yann CANDELE CAN
Jérôme GUERY BEL
Wout-Jan VAN DER SCHANS NED
David WILL GER
Alberto MICHAN HALBINGER MEX
Gert Jan BRUGGINK NED
Peder FREDRICSON SWE
René TEBBEL GER
Christina LIEBHERR SUI
Olivier GUILLON FRA
Olivier ROBERT FRA
Vladimir TUGANOV RUS
Dermott LENNON IRL
Hendrik-Jan SCHUTTERT NED
Natale CHIAUDANI ITA
Marie HECART FRA
Eiken SATO JPN
Kristaps NERETNIEKS LAT
Roberto TURCHETTO ITA
Roberto ARIOLDI ITA
Natalia SIMONIA RUS
Bijörn NAGEL GER
Jörg NAEVE GER
Gunnar KLETTENBERG EST
Santiago LAMBRE MEX
Annelies VORSSELMANS BEL
Leslie BURR-HOWARD USA
Rolf MOORMANN GER
Marion HUGHES IRL
Robert SMITH GBR
Felix HASSMANN GER
Nayel NASSAR EGY
Simone WETTSTEIN SUI
Angelica AUGUSTSSON SWE
Niels BRUYNSEELS BEL
Jane RICHARD PHILIPS SUI
Alexandra FRICKER SUI
Michel HECART FRA
Joe CLEE GBR
Dominique HENDRICKX BEL
Tim STOCKDALE GBR
Vincent VOORN NED
Suzanne TEPPER NED
Clement MCMAHON IRL
Johannes EHNING GER
Douglas LINDELÖW SWE
Lars NIEBERG GER
George WHITAKER GBR
Taizo SUGITANI JPN
Aymeric DE PONNAT FRA
Pieter DEVOS BEL
Piotr MORSZTYN POL
Margie GOLDSTEIN-ENGLE USA
Tiffany FOSTER CAN
Chloe ASTON GBR
Albert VOORN NED
Igor KAWIAK POL
James PATERSON-ROBINSON AUS
Andreas BRENNER GER
Tim GREDLEY GBR
Patrick STÜHLMEYER GER
Saer COULTER USA
Jos LANSINK BEL
Ashlee BOND USA
Jaime GUERRA PIEDRA MEX
Lucia VIZZINI ITA
Niklaus SCHURTENBERGER SUI
Nicholas DELLO JOIO USA
Pia-Luise AUFRECHT GER
Thomas VOSS GER
Linnea ERICSSON DEN
Andrew BOURNS IRL
Patrik SPITS BEL
Jonathan ASSELIN CAN
Timothee ANCIAUME FRA
Soren PEDERSEN DEN
Vladimir BELETSKIY RUS
Amy GRAHAM AUS
Daniel NEILSON GBR
Jessica SPRINGSTEEN USA
Mac CONE CAN
Judy Ann MELCHIOR BEL
Karl COOK USA
Khaled Abdulaziz AL EID KSA
Hans Thorbe RÜDER GER
Eric NAVET FRA
Mikail SAFRONOV RUS
Andrius PETROVAS LTU
Giulia MARTINENGO MARQUET ITA
Lauren TISBO USA
Vasil IVANOU BLR
Jamal RAHIMOV AZE
Tomas COUVE CORREA CHI
Claudia GISLER SUI
Lorenzo DE LUCA ITA
Fabio BROTTO ITA
José THIRY BEL
Koen VEREECKE BEL
Tobias MEYER GER
Jaime AZCARRAGA MEX
Jaroslaw SKRZYCZYNSKI POL
Helen MCNAUGHT GBR
Theo MUFF SUI
Omer KARAEVLI TUR
Joseph CLAYTON GBR
Lucy DAVIS USA
Andreas KREUZER GER
Fabienne LANGE BEL
Bernardo ALVES BRA
Cara RAETHER USA
Gerfried PUCK AUT
Katie PRUDENT MONAHAN USA
Shane CAREY IRL
Jill HENSELWOOD CAN
Ales OPATRNY CZE
Hamad Ramzy AL DUHAMI KSA
Romain DUGUET FRA
Athina ONASSSIS-DE MIRANDA GRE
Julien GONIN FRA
Anna GROMZINA RUS
Steven WHITAKER GBR
HRH Prince Abdullah BIN MOTEB AL SAUD KSA
Eric VAN DER VLEUTEN NED
Karim EL ZOGHBY EGY
Marc DILASSER FRA
Daniel ZETTERMAN SWE
Piergiorgio BUCCI ITA
Nadja STEINER SUI
Matt WILLIAMS AUS
Kirsten COE USA
Constant VAN PAESSCHEN BEL
Samuel PAROT CHI
Jesus GARMENDIA ECHEVARRIA ESP
Luis Sabino GONCALVES POR
Sebastian HAAS GER
Thierry ROZIER FRA
Andres RODRIGUEZ VEN
Alexandr BELEKHOV RUS
Shalva GACHECHILADZE GEO
Gallery

nn